Rozhodli ste sa pre samostatnú prípravu tlačových podkladov?

Super, tešíme sa na vaše skvelé návrhy.

Aby sme vám prípravu do tlače trochu uľahčili a výroba vašich tlačovín prebehla bleskurýchle pripravili sme pre vás pár základných pravidiel a šablón ktoré môžete využiť pri svojej tvorbe.

 

6 princípov kvalitnej tlače

tlac_atr1b
Rozlíšenie 300DPI
tlac_atr2b
CMYK farebnosť

 

tlac_atr3b
Súbor v PDF

 

tlac_atr5b
Texty v krivkách

 

tlac_atr4b
Presah grafiky 2mm

 

tlac_atr6b
Okrajová zóna 3mm

 

Rozlíšenie 300DPI

Každý obrázok ktorý vytvoríte, odfotíte alebo stiahnete z internetu má svoje rozlíšenie udávané v obrazových bodoch (pixeloch). Rozlíšenie obrázku v DPI (body na palec) je zaužívaná jednotka pri tlači a hovorí o počte obrazových bodov, ktoré sa pri tlači budú nachádzať v jednom palci (2,54cm). Čím viac je obrazových bodov v jednom palci, tým kvalitnejšia a ostrejšia bude tlač. Naopak príliš málo obrazových bodov na palec sa prejaví rozostrením pri tlači. Minimálnou odporúčanou hodnotou pre väčšinu tlačovín je 300 a viac DPI. Táto hodnota je stanovená spoločne pre celý dizajn zostavený zo všetkých grafických aj textových prvkov. Príklad pri tvorbe letáku vo formáte A5 148x210mm je odporúčané minimálne rozlíšenie celého letáku 1748 x 2480 px čo je v prepočte rozlíšenie presne 300dpi pre rozmer A5.

Väčšina grafických softwarov vám DPI vie automaticky prepočítať podľa želaného rozmeru. Môžete tiež využiť jednouchý prepočet online – www.pixelcalculator.com , kde po zadaní potrebného rozmeru zistíte žiadúcu veľkosti v obrazových bodoch.

Ak zadávate rozmer tlačoviny manuálne je pre vytvorenie správneho tlačového súboru potrebné počítať aj s tzv. presahom (5.princíp) Ide o navýšenie rozmeru o 2mm z každej strany pre potreby rezania na finálny rozmer. Pri započítaní presahu bude rozmer a optimálne rozlíšenie štandardných tlačovín nasledovné:

 

Formát výtlačku (+ presah 2mm na stranu) DPI Rozlíšenie v obr. bodoch (px)
A7 74x105mm (+ 4mm presah) 300 921 x 1287
A6 105x148mm (+ 4mm presah) 300 1287 x 1795
A5 148x210mm (+ 4mm presah) 300 1759 x 2528
A4 210x297mm (+ 4mm presah) 300 2528 x 3555
A3 297x420mm (+ 4mm presah) 300 3555 x 5008
DL 99x210mm (+4mm presah) 300 1217 x 2528
Vizitky 90x50mm (+4mm presah) 300 1110 x 638
Vizitky 85x55mm (+4mm presah) 300 1051 x 697

Ak aj vaše rozlíšenie je menšie, neznamená to nutne horší výsledok pri tlači, pri fotkách a textúrach je zvyčajne tolerancia väčšia, vyššia hodnota DPI je však dôležitá najmä pri malých detailoch a textoch. Ak je to možné je preto ideálne ponechať texty v krivkách (4.princíp), čo zaručí ich bezchybnú kvalitu pri akejkoľvek veľkosti.

Taktiež platí, že čím je väčší rozmer výtlačku, tým z väčšej vzdialenosti sa na výtlačok pozerá a požadované rozlíšenie v DPI je oveľa menšie. Príklad pri väčších plagátoch v rozmere A1 (594x841mm) je možné dosiahnuť veľmi dobrý výsledok aj pri rozsahu 100-150DPI, keďže tlačovina nie je určená na pozeranie z blízkosti pár desiatok cm.

CMYK farebnosť

Cyan, Magenta, Yellow, Key (alebo aj Modrá, Ružová, Žltá, Čierna) sú 4 základné farby, ktoré sú spolu v tlači miešané do všetkých iných odtieňov. Všetky bežné obrazovky však používajú iný model miešania farieb – RGB (červená, zelená, modrá)  je preto dôležité  pri vytváraní vašich tlačových podkladov už priamo pracovať v CMYK režime, ktorý si jednoducho nastavíte v každom grafickom softwary.

Takto zabezpečíte, že farebnosť pri tlači nebude nijako menená a podklady budú vytlačené rovnako ako si ich navrhnete. Správne nastavenie farebnosti je dôležité najmä pri logu a iných prvkoch firemnej identity.

Súbor PDF

Tlačové PDF je ideálnym súborom do tlače. Umožňuje uchovať presné farebné informácie, presné rozmery, texty a grafické prvky v krivkách a taktiež tlačové značky a iné informácie ktoré zabezpečia výborný výsledok.

Ak nemáte dostupné priamo tlačové PDF, vhodnými môžu byť aj zdrojové formáty AI, EPS alebo aj JPG pokiaľ je vo vhodnom rozmere pre želanú tlačovinu. Nevhodnými sú spravidla formáty MS Excel (.xls), MS Word (.doc), MS PowerPoint (.ppt) alebo obrazové formáty .gif, .bmp, .png

Pri všetkých bežných tlačovinách môžete využiť naše predpripravené šablóny priamo v PDF alebo s jednoduchým exportom do PDF.

 

Texty v krivkách

Ak váš návrh obsahuje texty, prosíme vás o ich prevod do kriviek (vektorov). Tým sa zamedzí možnosti editovania textu ale zároveň zabezpečí jeho vytlačenie presne v želanej podobe bez rizika výpadkov a neželaných zmien ktoré by mohli vzniknúť pri automatickom spracovaní pri tlači.

Ďalšou výhodou ponechania textu v krivkách je jeho vysoká kvalita – nie je potrebné prihliadať na DPI textu.

Presah grafiky 2mm

Všetky tlačoviny sa po ich vytlačení orezávajú na finálny rozmer. Aby rez nešiel priamo do vášho návrhu využíva sa presah grafiky (alebo aj tzv. spád, spadavka).

Presah je rozšírenie vášho návrhu o 2mm na každú stranu, po orezaní však zostane len finálny rozmer tlačoviny, ktorý si zvolíte v našej ponuke. Príklad: leták A5 v rozmere 148 x 210mm + presah na každú stranu 2mm = rozmer pripravenej grafiky 152 x 214mm.

V presahu nesmú byť umiestnené žiadne dôležité prvky, ktoré chcete mať na vašom výtlačku, keďže táto časť je po vytlačení orezaná.

Na označenie presahu a finálneho rozmeru sa využívajú orezové značky. V prípade tlače u nás ich môžete ale aj nemusíte zahrnúť do tlačového súboru, keďže je možné ich pridať do návrhu aj v rámci nášho spracovania pred tlačou.

 

Okrajová zóna 3mm

Okrajovou zónou je okrajová časť každej tlačoviny (vizitky, letáky, pozvánky…) a to 3mm od jej hrany. V tejto časti by nemali byť umiestnené žiadne dôležité prvky napr. texty, logá a iné dôležité časti grafiky.

Úlohou okrajovej zóny je eliminovať prípadne odchýlky vzniknuté pri rezaní a finálnom spracovaní tlačoviny. Dôležité je tiež dizajnový aspekt, kedy dôležité prvky ako logo, text  je žiaduce obklopiť aspoň minimálnym priestorom.

 

Podľa týchto princípov je optimálny tlačový súbor pripravený v PDF v CMYK farebnom režime. Texty v tomto PDF sú v krivkách, obrázky a ostatné graf. prvky v rozlíšení do tlače 300 a viac DPI a celý návrh je rozšírený o presah 2mm na každú stranu. S takouto prípravou bude vaša objednávka vybavená bez najmenšieho zdržania a presne tak ako si navrhnete. V prípade, ak potrebujete s podkladmi poradiť kedykoľvek sa na nás obráťte – info@lepsiatlac.sk

 

Tlačové šablóny pre prípravu vlastného návrhu

Ak ste si prečítali našich 6 tipov na kvalitnú tlač vyššie, viete takmer všetko potrebné. Aby sme vám prácu uľahčili ešte viac pripravili sme pre vás tlačové šablóny na prípravu podkladov z vašich vlastných návrhov vo formátoch AI (Adobe Illustrator) a univerzálnom PDF formáte.

Šablóny sú pripravené na presný rozmer a obsahujú dôležité prvky – presah, okrajovú zónu a iné informácie pre zvolený typ šablóny.  Prosíme o dodržanie týchto vyznačených zón. Po pripravení vášho návrhu je možné všetky tieto informácie odstrániť zo šablóny.

 

Vizitky

90x50mm

85x55mm

90x100mm (skladané)

180x50mm (skladané)

Letáky / Plagáty

formát A7 (74x105mm)

formát A6 (105x148mm)

formát A5 (148x210mm)

formát A4 (210x297mm)

formát A3 (297x420mm)

formát DL (99x210mm)

Skladané letáky

Skladaný leták A5 do A6

Skladaný leták A4 do A5

Skladaný leták A3 do A4

Skladaný leták A4 do DL, tvar skladania Z

Skladaný leták A4 do DL, tvar skladania C

V prípade potreby môžete šablónu otočiť o 90º, čím dosiahnete zmenu pomeru strán z výšky na šírku, alebo zo šírky na výšku.

Pri niektorých produktoch z našej ponuky môžu platiť menšie špecifiká, ktoré ale určite hravo zapracujete do vašich návrhov.

Ako pripraviť fotoobraz?

Ako pripraviť samolepky/etikety?

Ako pripraviť plechové magnetky / odznaky?

Ako pripraviť reklamný stojan – rollup, „A-čko“, klaprám…