Príprava obrazov tlačených na plátno

Na plátno je možné vytlačiť vašu fotografiu alebo akúkoľvek pripravený grafický motív. Ideálne je mať poklady rozmerovo presne pripravené v PDF formáte a v CMYK farebnom motíve, postačia však aj podklady v obrazovom JPG formáte a dostatočnom rozlíšení. V prípade ak by fotografia nepostačovala pre kvalitnú tlač v zvolenom rozmere, budeme vás kontaktovať s možnými riešeniami.

Typ okrajov pri obraze na plátne

Fotoobrazy sú natiahnuté na drevený rám hrubý cca 2cm, rám je skrytý pod plátnom zo všetkých strán čo umožňuje viacero možností potlače bočných strán rámu.

okrazrk

Zrkadlený okraj

Najčastejšie voľba pri tlači na plátno, pri ktorej sa bočne časti z vašej fotografie zrkadlia na bočnú stranu rámu. Pri tejto možnosti zostáva celá vaša fotografia vidieť na prednej časti foto obrazu. Táto metóda je vhodná najmä pri fotografiách, kde sú postavy blízko hrán fotografie a natiahnutím obrazu (2.spôsob okraju) by hrozilo ich orezanie.

V prípade ak nám nešpecifikujete typ okraju priamo v objednávke, použijeme automaticky tento najčastejšie používaný typ.

okrajvypln

Natiahnutý obraz

Pri tejto možnosti sa vaša fotografia roztiahne do miery v ktorej bude pokrývať aj bočné časti rámu a fotografia tak bez prerušenia bude pokračovať z prednej časti na bočné hrany. Táto metóda je vhodná len pri fotografiách, kde postavy a iné dôležité objekty nie sú príliš blízko okrajov fotografie.

Ak pripravujete poklady presne na zvolený rozmer, môžete toto zahnutie priamo zahrnúť do podkladov, odporúčame pripočítať 3cm na každú stranu, čím sa pokryje celá bočná časť aj s malou rezervou. Napr. pri obraze vo formáte 60x40cm pripravíte podklady v rozmere 66x46cm, časť obrazu viditeľná z prednej časti zostane stále 60x40cm a zvyšok sa použije na zahnutie pre bočné časti rámu.

okracist

Biely okraj

Bočné strany rámu zostanú nepotlačené, v prirodzenej svetlej farbe foto plátna. Fotografia je len na prednej strane a nepresahuje na bočné strany rámu.

Rozlíšenie fotografie

Táto hodnota sa udáva v obrazových bodoch (pixeloch), čím vyššia je hodnota tým väčšiu je možné fotografiu vytlačiť so zachovaním ostrosti. Pri menších obrazoch odporúčame držať sa pravidla 300dpi, pri väčších obrazoch môže byť hodnota dpi aj menšia – minimálne odporúčané rozlíšenia pre jednotlivé veľkosti obrazov nájdete v tabuľke. Ak aj vaša fotka nesplňa tieto rozlíšenia prípadne potrebujete jej vhodnosť prekonzultovať pokojne nám ju zašlite na mail info@lepsiatlac.sk a navrhneme všetky dostupné možnosti.

Okrem samotného rozlíšenia je dôležitá aj ostrosť fotografie, tú jednoducho skontrolujete priblížením na 100% jej veľkosti. Aj fotografie vo vysokom rozlíšení môžu pôsobiť neostro kvôli rozmazaniu spôsobenému zlými svetelnými podmienkami pri fotení alebo rozmazaniu pri rýchlom pohybe a pod.